Winter 1 CW3 Jaguars Training Schedule 2019

Mondays: (November 4,11,18) (December 2,9)
Tuesdays: (November 5,12,19) (December 3,10)
Wednesdays: (November 6,13,20) (December 4,11)
Thursdays: (November 7,14,21) (December 5,12)
Fridays: (November 8,15,22) (December 6,13)

 

Locations:
Total Wixom (NB1, NB2, Wembley, Old Trafford, 11v11 Dome, 9v9 Dome)- 30990 S. Wixom Rd. Wixom 48393
Total Sports Novi East (Novi Boarded 1, 2, 3) - 41550 Grand River Ave. Novi 48375
Total Sports Novi West (Novi West Non-Boarded) - 46039 Grand River Ave. Novi 48374
Futsal - 24016 Haggerty Rd. Farmington Hills 48335
West Bloomfield/West Bloomfield Training Area - 6343 Farmington Rd. West Bloomfield Township 48322

 

Team Coach Practice Days Time Location
2013 CW3 Boys Green Rowe (Technical Training) Mondays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7
2013 CW3 Boys Green Ibrahim Wednesdays 6:15-7:30 West Bloomfield TA
2013 CW3 Boys White Rowe (Technical Training) Mondays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7
2013 CW3 Boys White Ibrahim Wednesdays 6:15-7:30 West Bloomfield TA
2013 CW3 Girls Green Motta Tuesdays 5:30-6:50 Wixom NB 2
2013 CW3 Girls Green Crawford (Technical Training) Wednesdays 5:30-6:30 West Bloomfield TA
2012 CW3 Boys Green Rowe (Technical Training) Mondays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7
2012 CW3 Boys Green Ibrahim Wednesdays 5:15-6:50 West Bloomfield 7v7
2012 CW3 Boys White Rowe (Technical Training) Mondays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7
2012 CW3 Boys White Motta Thursdays 5:30-6:50 Futsal
2012 CW3 Boys Black Rowe (Technical Training) Mondays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7
2012 CW3 Boys Black Maidens Wednesdays 5:30-6:50 Novi Boarded 1
2012 CW3 Girls Green Umpleby Tuesdays 5:30-6:50 Wixom 9v9 Dome
2012 CW3 Girls Green Crawford (Technical Training) Wednesdays 5:30-6:30 West Bloomfield TA
2011 CW3 Boys Green Rowe (Technical Training) Mondays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7
2011 CW3 Boys Green Motta Wednesdays 5:30-6:50 Novi Boarded 1
2011 CW3 Boys White Rowe (Technical Training) Mondays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7
2011 CW3 Boys White Motta Wednesdays 6:55-8:15 Novi Boarded 1
2011 CW3 Boys Black Rowe (Technical Training) Mondays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7
2011 CW3 Boys Black Maidens Wednesdays 6:55-8:15 Novi Boarded 1
2011 CW3 Girls Green Crawford (Technical Training) Wednesdays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7
2011 CW3 Girls Green Crawford Thursdays 5:30-6:50 Futsal
2010 CW3 Boys Green Rowe (Technical Training) Mondays 7:30-8:30 West Bloomfield 7v7
2010 CW3 Boys Green Hodges Tuesdays 5:30-6:50 West Bloomfield 7v7
2010 CW3 Boys White Rowe (Technical Training) Mondays 7:30-8:30 West Bloomfield 7v7
2010 CW3 Boys White Umpleby Wednesdays 5:15-6:30 West Bloomfield 7v7
2010 CW3 Boys Black Rowe (Technical Training) Mondays 7:30-8:30 West Bloomfield 7v7
2010 CW3 Boys Black Janulis Wednesdays 5:30-6:50 Novi Boarded 1
2010 CW3 Girls Green Rowe Tuesdays 5:30-6:50 West Bloomfield 7v7
2010 CW3 Girls Green Crawford (Technical Training) Wednesdays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7
2009 CW3 Boys Green Hodges Tuesdays 6:55-8:15 West Bloomfield 7v7
2009 CW3 Boys Green Scobie (Technical Training) Thursdays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2009 CW3 Boys White Haney Tuesdays 5:30-6:50 Novi West
2009 CW3 Boys White Scobie (Technical Training) Thursdays 5:30-6:30 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2009 CW3 Girls Green Crawford Tuesdays 5:30-6:50 11v11 Dome
2009 CW3 Girls Green Scobie (Technical Training) Thursdays 7:30-8:30 West Bloomfield 7v7
2009 CW3 Girls White Rigterink Mondays 6:55-8:15 Novi Boarded 3
2009 CW3 Girls White Scobie (Technical Training) Thursdays 7:30-8:30 West Bloomfield 7v7
2008 CW3 Boys Green Scobie Mondays 6:55-8:15 Wixom 9v9 Dome
2008 CW3 Boys Green Scobie (Technical Training) Thursdays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2008 CW3 Boys White Rowe Tuesdays 6:55-8:15 West Bloomfield 7v7
2008 CW3 Boys White Scobie (Technical Training) Thursdays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2008 CW3 Boys Black Ibrahim Tuesdays 6:55-8:15 9v9 Dome
2008 CW3 Boys Black Scobie (Technical Training) Thursdays 6:30-7:30 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2008 CW3 Girls Green Crawford Mondays 6:15-7:30 West Bloomfield TA
2008 CW3 Girls Green Scobie (Technical Training) Thursdays 7:30-8:30 West Bloomfield 7v7
2007 CW3 Boys Green Rowe Wednesdays 6:55-8:15 Novi West
2007 CW3 Boys Green Rowe Thursdays 5:30-6:50 Wixom OT
2007 CW3 Girls Green Crawford Tuesdays 6:55-8:15 11v11 DOME
2007 CW3 Girls Green Crawford Thursdays 6:55-8:15 Futsal
2007 CW3 Girls White Ciolfi Tuesdays 6:55-8:15 11v11 Dome
2007 CW3 Girls White Ciolfi Thursdays 7:30-8:30 West Bloomfield TA
2006 CW3 Boys Green Scobie Mondays 5:30-6:50 11v11 Dome
2006 CW3 Boys Green Scobie Tuesdays 6:55-8:15 11v11 Dome
2006 CW3 Girls Green Scobie Tuesdays 5:30-6:50 11v11 Dome
2006 CW3 Girls Green Scobie Wednesdays 7:15-8:30 West Bloomfield 7v7
2006 CW3 Girls White Umpleby Tuesdays 6:55-8:15 11v11 Dome
2006 CW3 Girls White Umpleby Wednesdays 7:15-8:30 West Bloomfield 7v7
2005 CW3 Boys Green Carver Mondays 8:20-9:40 9v9 Dome
2005 CW3 Boys Green Carver Wednesdays 6:55-8:15 Futsal
2005 CW3 Girls Green Carver Mondays 6:55-8:15 Wixom NB1
2005 CW3 Girls Green Carver Wednesdays 8:20-9:40 Futsal
2005 CW3 Girls White Brannon Mondays 8:30-9:30 West Bloomfield 7v7
2005 CW3 Girls White Brannon Tuesdays 8:15-9:40 11v11 Dome
2004 CW3 Boys Green Rowe Wednesdays 8:20-9:40 Novi West
2004 CW3 Boys Green Rowe Thursdays 8:20-9:40 Wixom OT
2004 CW3 Girls Green Ciolfi Tuesdays 8:20-9:40 11v11 Dome
2004 CW3 Girls Green Ciolfi Thursdays 8:30-9:40 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2003 CW3 Boys Green Ciolfi Tuesdays 4:00-5:25 11v11 Dome
2003 CW3 Boys Green Ciolfi Thursdays 4:00-5:25 Wixom Wembley
2003 CW3 Girls Green Ibrahim Tuesdays 8:20-9:40 11v11 Dome
2003 CW3 Girls Green Ibrahim Thursdays 8:30-9:40 West Bloomfield 7v7/West Bloomfield TA
2002 CW3 Boys Green Steinard Tuesdays 4:00-5:25 11v11 Dome
2002 CW3 Boys Green Steinard Thursdays 4:00-5:25 Wixom OT